New Needlepoint Rug, 6x9 Needlepoint Carpet, Flatweave Rug, Vicotorian French European English Decor, Elegant Rug for Living Room, Handmade

New Needlepoint Rug, 6x9 Needlepoint Carpet, Flatweave Rug, Vicotorian French European English Decor, Elegant Rug for Living Room, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Teal, Green, Red, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L101 |
| Rug Number | MA2750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Teal, Green, Red, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L101 |
| Rug Number | MA2750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























