New Indian Striped Blanket, Multicolor Earthern Tones Kilim Rug, Wool Handmade South American Style Blanket, Queen Sized Bedspread 5x8 - 6x8

New Indian Striped Blanket, Multicolor Earthern Tones Kilim Rug, Wool Handmade South American Style Blanket, Queen Sized Bedspread 5x8 - 6x8
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Ivory, Tan, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L014 |
| Rug Number | MA253-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Ivory, Tan, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L014 |
| Rug Number | MA253-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |























