New Indian Kilim Area Rug, 6x8 - 7x8 South American Style Blanket, Striped Indian Wool Hand-Woven Flat Weave 6x9 Bedroom Rug, Ivory Ochre

New Indian Kilim Area Rug, 6x8 - 7x8 South American Style Blanket, Striped Indian Wool Hand-Woven Flat Weave 6x9 Bedroom Rug, Ivory Ochre
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 8' 1" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Ochre, Mocha, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L010 |
| Rug Number | MA250-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian Kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 8' 1" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Ochre, Mocha, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L010 |
| Rug Number | MA250-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian Kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























