Nepal Rug 6x9, New Aubusson Nepalese Tibetan Carpet 6'1" x 8' 8", Hand-Knotted Wool, Unused, Black & Cream, Savonnerie Pattern, Soft Pile

Nepal Rug 6x9, New Aubusson Nepalese Tibetan Carpet 6'1" x 8' 8", Hand-Knotted Wool, Unused, Black & Cream, Savonnerie Pattern, Soft Pile
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal/Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2105LJ007 |
| Rug Number | SALIM1602-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,279.00
-65%$1,279.00
$447.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal/Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2105LJ007 |
| Rug Number | SALIM1602-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |























