HomeStore
Needlepoint Runner Rug 2.8 x 9.8, Brown and Beige, Handwoven Handmade Floral French European Design, Vintage Flatweave 10ft Wool Runner Rug

1 / 12
Needlepoint Runner Rug 2.8 x 9.8, Brown and Beige, Handwoven Handmade Floral French European Design, Vintage Flatweave 10ft Wool Runner Rug
A Pretty Vintage Handmade Hand-Woven Wool Chinese Needlepoint Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2211L038 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$395.15
Original: $1,129.00
-65%Needlepoint Runner Rug 2.8 x 9.8, Brown and Beige, Handwoven Handmade Floral French European Design, Vintage Flatweave 10ft Wool Runner Rugâ
$1,129.00
$395.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Woven Wool Chinese Needlepoint Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2211L038 |
| Rug Number | TS1759-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























