
1 / 12
Needlepoint Rug 9x12, Panel Design, Burgundy Taupe, Elegant
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Woven Wool Needlepoint Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Burgundy, Light Taupe, Dark Taupe | Ivory, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2405L098 |
| Rug Number | JESS4505-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,032.50
Original: $2,950.00
-65%Needlepoint Rug 9x12, Panel Design, Burgundy Taupe, Elegant—
$2,950.00
$1,032.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Woven Wool Needlepoint Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Burgundy, Light Taupe, Dark Taupe | Ivory, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2405L098 |
| Rug Number | JESS4505-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























