Needlepoint Rug 9x12, European Aubusson Design, Floral Allover Garden Pattern, New Needlepoint Area Rug, Ivory Rug, Hand Woven, Flatweave

Needlepoint Rug 9x12, European Aubusson Design, Floral Allover Garden Pattern, New Needlepoint Area Rug, Ivory Rug, Hand Woven, Flatweave
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | Green, Tan, Maroon |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L024 |
| Rug Number | MA5504-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | Green, Tan, Maroon |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L024 |
| Rug Number | MA5504-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























