Needlepoint Rug 8x10, Black Tan Beige, Panel Design, Wool Handwoven Handmade Flatweave Needlepoint Carpet, Vintage French European Rug

Needlepoint Rug 8x10, Black Tan Beige, Panel Design, Wool Handwoven Handmade Flatweave Needlepoint Carpet, Vintage French European Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Tan, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2302L023 |
| Rug Number | JESS2509-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Tan, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2302L023 |
| Rug Number | JESS2509-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























