
Needlepoint Rug 8x10, Aubusson Savonnerie European Carpet, Floral, Elegant
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 8" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Tan, Rust Red, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Needlepoint |
| SKU | 2410L020 |
| Rug Number | JESS39510-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 8" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Tan, Rust Red, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Needlepoint |
| SKU | 2410L020 |
| Rug Number | JESS39510-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























