Needlepoint Rug 6x9, Elegant European Design Aubusson Carpet, Vintage Wool Handmade Rug, Light Yellow Ivory

Needlepoint Rug 6x9, Elegant European Design Aubusson Carpet, Vintage Wool Handmade Rug, Light Yellow Ivory
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Yellow, Ivory, Gray | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L033 |
| Rug Number | NIN2508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,450.00
-65%$1,450.00
$507.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 9' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Light Yellow, Ivory, Gray | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L033 |
| Rug Number | NIN2508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























