Needlepoint Rug 5x8, Wool Handmade Vintage European Design Carpet, Black & Maroon, French Aubusson Pattern Flatweave Rug
Needlepoint Rug 5x8, Wool Handmade Vintage European Design Carpet, Black & Maroon, French Aubusson Pattern Flatweave Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Maroon, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2305L080 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Maroon, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2305L080 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























