Needlepoint Rug 10x14 Wool Flatweave Carpet, English Floral Pattern, Pale Yellow, Roses, Allover Pattern, Handmade Large Needlepoint Nice

Needlepoint Rug 10x14 Wool Flatweave Carpet, English Floral Pattern, Pale Yellow, Roses, Allover Pattern, Handmade Large Needlepoint Nice
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 6" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Pale Yellow, Red, Green, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2108L098 |
| Rug Number | MA6500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 6" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Pale Yellow, Red, Green, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2108L098 |
| Rug Number | MA6500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























