
Navy Blue Persian Kashan Rug, Hand-Knotted, Wool, 4' 8" x 7' 4", Pair B
A Beautiful Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Oriental Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kashan |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' 4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Midnight Blue | Ivory, Beige |
| Age | 1940s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L042 |
| Rug Number | ALI3008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very good pile, especially considering age. Some unevenness to the bottom fringe. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Oriental Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kashan |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' 4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Midnight Blue | Ivory, Beige |
| Age | 1940s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L042 |
| Rug Number | ALI3008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very good pile, especially considering age. Some unevenness to the bottom fringe. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























