Navy Blue Pak Persian Rug 6x10, Floral Medallion, Traditional Persian Area Rug, Fine 240 KPSI

Navy Blue Pak Persian Rug 6x10, Floral Medallion, Traditional Persian Area Rug, Fine 240 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Navy Blue Pak Persian |
| SKU | 2404L062 |
| Rug Number | TS4254-KH-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 240 KPSI. |
Original: $2,850.00
-65%$2,850.00
$997.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Navy Blue Pak Persian |
| SKU | 2404L062 |
| Rug Number | TS4254-KH-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 240 KPSI. |























