
Moroccan Rug 7x10, Geometric Medallion, Blue and Ivory
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Morocacn |
| SKU | 2401L074 |
| Rug Number | GEO3751-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Morocacn |
| SKU | 2401L074 |
| Rug Number | GEO3751-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























