
Modern Tibetan Wool Rug 3.6 x 5.6, Shades of Green, Abstract Design
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2401L041 |
| Rug Number | GEO1801-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2401L041 |
| Rug Number | GEO1801-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























