
Modern Tibetan Rug 9x10, Wool Handmade Tibetan Area Rug, Abstract Multicolor
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange, Burnt Orange, Gray, Ivory | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2401L027 |
| Rug Number | NIN4501-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange, Burnt Orange, Gray, Ivory | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2401L027 |
| Rug Number | NIN4501-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























