Modern Tibetan Rug 6x9, Wool and Silk Tibetan Rug, Handmade Tibetan Rug, Silk Flowers, Contemporary Rug, Soft Rug, Tibetan Area Rug, Tan

Modern Tibetan Rug 6x9, Wool and Silk Tibetan Rug, Handmade Tibetan Rug, Silk Flowers, Contemporary Rug, Soft Rug, Tibetan Area Rug, Tan
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan | Ivory, Light Blue, Gold, Maroon, Pink |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2108L061 |
| Rug Number | NIN3500-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan | Ivory, Light Blue, Gold, Maroon, Pink |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2108L061 |
| Rug Number | NIN3500-KH |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























