Modern Tibetan Rug 5x8 ft Light Blue and Gray Carpet, Contemporary Wool Rug, Handmade Nepali Rug, Raised Pattern, Tibet Area Rug, Nepal Rug

Modern Tibetan Rug 5x8 ft Light Blue and Gray Carpet, Contemporary Wool Rug, Handmade Nepali Rug, Raised Pattern, Tibet Area Rug, Nepal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Blue, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern Tibetan |
| SKU | 2204L037 |
| Rug Number | UNKUNK1-EV |
| Condition/Notes | A beautiful modern Tibetan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Blue, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern Tibetan |
| SKU | 2204L037 |
| Rug Number | UNKUNK1-EV |
| Condition/Notes | A beautiful modern Tibetan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























