Modern Shag Rug 9x12, Ivory and Dark Blue, Diamond Pattern, Soft, Room Sized, Contemporary Rug, Plush
Modern Shag Rug 9x12, Ivory and Dark Blue, Diamond Pattern, Soft, Room Sized, Contemporary Rug, Plush
A Pretty Modern Machine Made Polypropylene Plush Shag Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Plush Shag |
| SKU | 2307L182 |
| Rug Number | NIN2009-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,490.00
-65%$1,490.00
$521.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Modern Machine Made Polypropylene Plush Shag Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Plush Shag |
| SKU | 2307L182 |
| Rug Number | NIN2009-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























