
Modern Jute Runner Rug 2.9 x 7.9, Beige and Blue, Handwoven, Kaleen Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Jute |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Beige, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern |
| SKU | 2402L071 |
| Rug Number | FB652-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $450.00
-65%$450.00
$157.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Jute |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Beige, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Modern |
| SKU | 2402L071 |
| Rug Number | FB652-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























