
Large Turkish Milas Rug 10x13, Gray, Vintage, Wool on Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gray, Rust Red, Pink, Blue, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Milas |
| SKU | 2404L069 |
| Rug Number | ROB4504-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,400.00
-65%$3,400.00
$1,190.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gray, Rust Red, Pink, Blue, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Milas |
| SKU | 2404L069 |
| Rug Number | ROB4504-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























