
Large Blue Turkish Kilim Rug 7x10, Handmade, Wool
A Lovely 21st Century (2000 - Present) Handmade Hand-Woven Wool Turkish Flatweave Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Blue, Light Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2108L097 |
| Rug Number | SALIM1401-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely 21st Century (2000 - Present) Handmade Hand-Woven Wool Turkish Flatweave Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Blue, Light Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2108L097 |
| Rug Number | SALIM1401-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























