Large Striped Woolen Handmade Throw Blanket, Twin Size Bedding Hand-Woven, Indian Kilim Area Rug, 6x8 - 7x8, South American Style Textile

Large Striped Woolen Handmade Throw Blanket, Twin Size Bedding Hand-Woven, Indian Kilim Area Rug, 6x8 - 7x8, South American Style Textile
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Shades of Red, Orange, Ivory | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L015 |
| Rug Number | MA301-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Shades of Red, Orange, Ivory | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L015 |
| Rug Number | MA301-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |























