
Large Spanish Portuguese Rug 9x15, Beige, Vintage, Allover Pattern, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Spain / Portugal |
| Size (ft/inches) | 9' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Spanish Portuguese |
| SKU | 2405L042 |
| Rug Number | MTM7005-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Allover pattern with human and animal pictorials, such as birds and dogs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Spain / Portugal |
| Size (ft/inches) | 9' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Spanish Portuguese |
| SKU | 2405L042 |
| Rug Number | MTM7005-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Allover pattern with human and animal pictorials, such as birds and dogs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























