Large Persian Tribal Rug 11x17, Palace Sized Wool Handmade Vintage Carpet, Oversized Hand Knotted Rug, Red, Hamadan Dargazin Rug

Large Persian Tribal Rug 11x17, Palace Sized Wool Handmade Vintage Carpet, Oversized Hand Knotted Rug, Red, Hamadan Dargazin Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 10' 8" x 17' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | Palace Size Tribal |
| SKU | 2309L029 |
| Rug Number | TOM9009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 10' 8" x 17' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | Palace Size Tribal |
| SKU | 2309L029 |
| Rug Number | TOM9009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























