Large Persian Sarouk Rug 10x17, Open Field, Red and Navy Blue, Palace Sized Oversized Hand Knotted Wool Oriental Carpet Flowers Vases Antique 1920s

Large Persian Sarouk Rug 10x17, Open Field, Red and Navy Blue, Palace Sized Oversized Hand Knotted Wool Oriental Carpet Flowers Vases Antique 1920s
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 17' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Oversized |
| SKU | 2207L032 |
| Rug Number | NIN13503-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 17' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Oversized |
| SKU | 2207L032 |
| Rug Number | NIN13503-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























