Large Persian Heriz Rug 10x13, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Red and Ivory, Geometric Tribal Room Sized Rug, Decorative Oriental Rug

Large Persian Heriz Rug 10x13, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Red and Ivory, Geometric Tribal Room Sized Rug, Decorative Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory/Cream, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2306L069 |
| Rug Number | BRG11509-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $8,999.00
-65%$8,999.00
$3,149.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory/Cream, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2306L069 |
| Rug Number | BRG11509-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























