Large Persian Heriz Rug 10x13, Red and Cream Geometric Tribal Room Sized Handmade Wool Hand Knotted Semi Antique Decorative Oriental Carpet

Large Persian Heriz Rug 10x13, Red and Cream Geometric Tribal Room Sized Handmade Wool Hand Knotted Semi Antique Decorative Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Black, Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2303L006 |
| Rug Number | MASAD9759-HA-ROLL |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Heriz |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Black, Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2303L006 |
| Rug Number | MASAD9759-HA-ROLL |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























