Large Persian Bakhtiari Rug 10x14, Rare Perisan Tribal Rug, Red Blue Ivory Multicolor, Hand Knotted, Semi Antique Carpet

Large Persian Bakhtiari Rug 10x14, Rare Perisan Tribal Rug, Red Blue Ivory Multicolor, Hand Knotted, Semi Antique Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 10' 5" x 14' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Blue, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2309L032 |
| Rug Number | CC8509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 10' 5" x 14' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Blue, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2309L032 |
| Rug Number | CC8509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























