
Large Needlepoint Rug 9x13, Handmade Wool Flatweave Vintage Rug, Leaves, Green
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Green, Caramel/Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L029 |
| Rug Number | NIN7008-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,100.00
-65%$5,100.00
$1,785.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Green, Caramel/Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L029 |
| Rug Number | NIN7008-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























