
Large Needlepoint Rug 11x14, Vintage Floral Wool Carpet, Caramel
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 4" x 14' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Caramel, Pink | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Needlepoint |
| SKU | 2410L075 |
| Rug Number | VAH65010-JM-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some shading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 4" x 14' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Caramel, Pink | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Needlepoint |
| SKU | 2410L075 |
| Rug Number | VAH65010-JM-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some shading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























