Large Egyptian Oushak Rug 12x21, Wool Handmade Vintage Carpet, Allover Pattern, Oversized 12 x 21 ft Traditional Rug

Large Egyptian Oushak Rug 12x21, Wool Handmade Vintage Carpet, Allover Pattern, Oversized 12 x 21 ft Traditional Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 12' 3" x 20' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon, Light Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2306L052 |
| Rug Number | C&C11009-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 12' 3" x 20' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon, Light Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2306L052 |
| Rug Number | C&C11009-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























