Large Aubusson Rug 10x14, Wool Handmade Vintage Carpet, Dark Red Ivory Tan, French European Elegant Aubusson Weave Rug

Large Aubusson Rug 10x14, Wool Handmade Vintage Carpet, Dark Red Ivory Tan, French European Elegant Aubusson Weave Rug
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory, Tan | Light Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L165 |
| Rug Number | JESS5009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition flatweave Aubusson rug. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,899.00
-65%$3,899.00
$1,364.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Red, Ivory, Tan | Light Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L165 |
| Rug Number | JESS5009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition flatweave Aubusson rug. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























