Large Aubusson Rug 10x13, Thick Flatweave Carpet, Elegant European Design, Cream and Raspberry

Large Aubusson Rug 10x13, Thick Flatweave Carpet, Elegant European Design, Cream and Raspberry
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 2" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Raspberry Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2408L112 |
| Rug Number | DAV4608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 2" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Raspberry Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2408L112 |
| Rug Number | DAV4608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























