
Khotan Rug 5x9, Terracotta and Brown, Floral, Chinese Wool Carpet, Antique Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 9' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Terracotta, Brown | Olive-Beige |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2405L077 |
| Rug Number | CC4005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,500.00
-65%$2,500.00
$875.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 9' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Terracotta, Brown | Olive-Beige |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2405L077 |
| Rug Number | CC4005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























