Karastan Rug 8x11 Navy Serapi, Kara Shah Rug, Navy Blue, Vintage Karastan Area Rug Wool Pile Karastan Rug

Karastan Rug 8x11 Navy Serapi, Kara Shah Rug, Navy Blue, Vintage Karastan Area Rug Wool Pile Karastan Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Cream | Pink |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Kara Shah Navy Serapi 500-1113 |
| SKU | 2404L021 |
| Rug Number | ROB2504-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,600.00
-65%$2,600.00
$910.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Cream | Pink |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Kara Shah Navy Serapi 500-1113 |
| SKU | 2404L021 |
| Rug Number | ROB2504-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























