Karastan Rug 8x10, Kara Shah Red Bidjar, Belgium Power Loomed Rug, Wool Pile Karastan Rug, Vintage

Karastan Rug 8x10, Kara Shah Red Bidjar, Belgium Power Loomed Rug, Wool Pile Karastan Rug, Vintage
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2307L003 |
| Rug Number | NIN2009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,299.00
-65%$2,299.00
$804.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2307L003 |
| Rug Number | NIN2009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























