Karastan Rug 8 x 11.7, Karastan Williamsburg Kurdish Pattern 559, Wool Pile Vintage Karastan Carpet, Discontinued, Room SIzed Area Rug

Karastan Rug 8 x 11.7, Karastan Williamsburg Kurdish Pattern 559, Wool Pile Vintage Karastan Carpet, Discontinued, Room SIzed Area Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Red, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Williamsburg #559 |
| SKU | 2306L177 |
| Rug Number | FB6509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Red, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Williamsburg #559 |
| SKU | 2306L177 |
| Rug Number | FB6509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























