
Karastan Rug 8.8 x 10.6 Ivory Indo Kirman #700/706, Wool Original Series
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Indo-Kirman #700/706 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Indo-Kirman #700/706 |
| SKU | 2410L031 |
| Rug Number | DAV48510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,150.00
-65%$3,150.00
$1,102.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Indo-Kirman #700/706 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Indo-Kirman #700/706 |
| SKU | 2410L031 |
| Rug Number | DAV48510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























