Karastan Rug 8' 8" x 12" Garden of Eden Collection Ebony Trellis #509/1270, Wool Pile Discontinued Vintage Karastan Carpet, Room Sized Rug

Karastan Rug 8' 8" x 12" Garden of Eden Collection Ebony Trellis #509/1270, Wool Pile Discontinued Vintage Karastan Carpet, Room Sized Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | Light Blue, Pink |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Collection Ebony Trellis #509/1270 |
| SKU | 2303L021 |
| Rug Number | NIN4750-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,199.00
-65%$3,199.00
$1,119.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | Light Blue, Pink |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Collection Ebony Trellis #509/1270 |
| SKU | 2303L021 |
| Rug Number | NIN4750-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























