Karastan Rug 8.8 x 12, Garden of Eden #509/1270, Ebony Trellis, Vintage Discontinued Wool Pile Karastan Carpet

Karastan Rug 8.8 x 12, Garden of Eden #509/1270, Ebony Trellis, Vintage Discontinued Wool Pile Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | Light Blue, Pink |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Garden of Eden #509/1270 |
| SKU | 2306L161 |
| Rug Number | NIN3759-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in good condition. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | Light Blue, Pink |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Garden of Eden #509/1270 |
| SKU | 2306L161 |
| Rug Number | NIN3759-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in good condition. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























