
Karastan Rug 8.8 x 12, Antique Legends Royal Tabriz, Wool Pile, Vintage, Rare
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Royal Ta'briz #2200-00205 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Burgundy | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Royal Ta'briz #2200-00205 |
| SKU | 2410L024 |
| Rug Number | DAV52510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Royal Ta'briz #2200-00205 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Burgundy | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Royal Ta'briz #2200-00205 |
| SKU | 2410L024 |
| Rug Number | DAV52510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























