
1 / 12
Karastan Rug 8.8 x 10.6, Multicolor Panel Kirman Rug #717, Original 700 Series, Wool
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2408L110 |
| Rug Number | DAV7008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,505.00
Original: $4,300.00
-65%Karastan Rug 8.8 x 10.6, Multicolor Panel Kirman Rug #717, Original 700 Series, Wool—
$4,300.00
$1,505.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2408L110 |
| Rug Number | DAV7008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























