
Karastan Rug 8.8 x 10.6 Ivory Sarouk #700/760, Wool Discontinued Original 700 Series
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Dark Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #700-760 |
| SKU | 2408L001 |
| Rug Number | DAV6007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,800.00
-65%$3,800.00
$1,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Dark Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #700-760 |
| SKU | 2408L001 |
| Rug Number | DAV6007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























