
Karastan Rug #742 Floral Kirman 8.8 x 12, Wool Pile, Vintage Original Series, Rare
A Pretty Vintage Power-Loomed Wool Karastan Floral Kirman #742 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Floral Kirman #742 |
| SKU | 2410L027 |
| Rug Number | MTM62510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Power-Loomed Wool Karastan Floral Kirman #742 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Floral Kirman #742 |
| SKU | 2410L027 |
| Rug Number | MTM62510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























