
Karastan Rug 6x9 Williamsburg Collection Carters Grove #554 Wool Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Red, Ivory, Gold | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Williamsburg Carter's Grove #554 |
| SKU | 2408L078 |
| Rug Number | JESS6258-HA-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,950.00
-65%$2,950.00
$1,032.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Red, Ivory, Gold | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Williamsburg Carter's Grove #554 |
| SKU | 2408L078 |
| Rug Number | JESS6258-HA-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























