
Karastan Rug 5x8, Yuruk Collection #530, Geometric Tribal Wool Pile Vintage Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2408L005 |
| Rug Number | FOS3608-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes.Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2408L005 |
| Rug Number | FOS3608-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes.Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























