Karastan Rug 5.9 x 9 Red Sarouk Rug #785, Karastan Wool Rug, Karastan Carpet, Original 700 Series Vintage Karastan Oriental Rug Discontinued

Karastan Rug 5.9 x 9 Red Sarouk Rug #785, Karastan Wool Rug, Karastan Carpet, Original 700 Series Vintage Karastan Oriental Rug Discontinued
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2309L045 |
| Rug Number | NIN3759-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2309L045 |
| Rug Number | NIN3759-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























