
Karastan Rug 5.9 x 9 Red Sarouk #785, Wool Original 700 Series, Vintage
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2308L105 |
| Rug Number | NIN3008-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some slight shading in one area, and slight run of colors towards one end. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,359.00
-65%$2,359.00
$825.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Red Sarouk #785 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2308L105 |
| Rug Number | NIN3008-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has some slight shading in one area, and slight run of colors towards one end. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























